☸️ Nové mlýnské kolo 🪓

🙏🏼 Sme šťastní, že sa nám vďaka rekonštrukcii Větrného mlýna v Kuželově podarilo naraziť na nositeľa pôvodného sekerníckeho remesla, pána Josefa Kudrnu. 

📜 Na základe pôvodných dokumentov z r. 1931 o modernizácii mlyna, ktorý bol postavený v r. 1748, pripravujeme repliku mlynského kola, stavidla a žlabu. 

📐Včera nás p. Kudrna navštívil, všetko si precízne zameral a prisľúbil, že najneskôr v “květnu” bude nové kolo na svojom mieste 🙏🏼

🎙„Sekerník je odborník na práci se dřevem, na dřevěné stavby technického charakteru a dřevěná strojní zařízení. Býval trvalým zaměstnancem mlýnů. Existovali vyhlášení sekerníci, kteří se zabývali výpočtem výkonů a převodů mlýnských kol. Dokázali vyrábět vodní i ozubená kola, řemenice a celá strojní zařízení menších mlýnů. Dnes jsme v celé republice zbyli tři,“ říká Josef Kudrna.

Nyní již výjimečné řemeslo podědil po svém otci, ten zas po svém dědovi. „Historie našeho rodu sahá až do patnáctého století. Kromě sekernictví jsme se zabývali i mlynářstvím, pilařskou výrobou či výrobou dřevěného šindele. Sekernickou výrobu teď provozujeme se synem v obci Kunžak na Jindřichohradecku,“ přibližuje Kudrna.

Výroba jednoho mlýnského kola mu zabere asi měsíc času. „Od zaměření, přes výběr správného dřeva a jeho vysušení, po výrobu jednotlivých částí a konečné složení na místě trvá asi měsíc. Kola do tří metrů průměru, jako tady ve Slupi, skládáme u nás v Kunžaku. Větší kola pak dovezeme na místo rozložená a složíme je až ve mlýně,“ vysvětluje sekerník.

Rozhovor prevzatý z denik.cz (celý článok TU…)