Historie

Historie usedlosti na východě malebné horňácké obce Javorník nad Veličkou, později zvané Kománkův mlýn, sahá pravděpodobně až do 17. století. Nejstarší doložená písemná zmínka se však datuje do roku 1748, kdy vrchnost Strážnického panství prodala Martinu Pavlincovi stavební místo a zároveň za jistých podmínek souhlasila se stavbou nového mlýnu na řece Velička.

Zápis v pozemkovej knihe dominikálnych realít z roku 1748.

Mapování turbulentní historie usedlosti byl náročný proces, kterého se velmi zodpovědně ujal významný český genealog a historik, pan Dr. Vladimír Březina. Kompletní historie bude předmětem samostatné publikace, kterou později zveřejníme i na této stránce.

Novodobá historie

Novodobá historie Kománkova mlýnu se začala psát v roce 2013, když jsme s rodinou objevili tento krásný kousek země v – pro nás tehdy neznámé – lokalitě Horňácka. Byla to láska na první pohled. Úžasná rodina Mičkova, kteří jsou přímými potomky Martina Kománka, posledního aktivního obyvatele Kománkova mlýna, se rozhodla nemovitost pod číslem popisným 206 posunout do dobrých rukou – věříme, že je nezklameme a těšíme se, že jsme zůstali dobrými přáteli. K této části patřila i budova mlýnu a původní koryto náhonu, které sahá až po Petruchův mlýn v osadě Petruchova dolina. Později, v roce 2018, se nám podařilo dokoupit druhou, nejstarší část pod číslem popisným 100.

Indikačná skica z roku 1827 nám poskytuje kvalitnejšiu predstavu o podobe rozsiahlej usadlosti.

Jak Dr. Březina později zjistil, celá usedlost má tímto od roku 2018 po 230 letech opět jediného majitele.

Naše plány a záměry byly od prvopočátku jasné. Ani během dlouhé rekonstrukce se významně nezměnily: část usedlosti bude sloužit pro soukromé účely, v další části vybudujeme ubytovací kapacity a budova staré mlýnice bude sloužit veřejnosti jako muzeum a galerie.

Tato idea se nám stala životní zálibou a posláním.

Držte nám, prosím, palce. Budeme nesmírně rádi, pokud se stanete součástí tohoto příběhu, jehož dlouhou historii se budeme snažit s respektem zvelebovat a budovat.

Monika a Tomáš Horváthovi