top of page
IMG_9226.jpg

Horňácko

Horňácko je etnografickým celkem devíti obcí.

 

Nachází se v nejvýchodnější části Jihomoravského kraje jako součást okresu Hodonín. Obce Velká nad Veličkou, Javorník, Nová Lhota, Suchov, Kuželov, Hrubá Vrbka, Malá Vrbka, Lipov, Louka přímo spadají do etnografického subregionu většího celku Slovácka..

 

Sjednodujícím prvkem je udržování lidových slováckých tradic. Kulturní vývoj zde byl ovlivněn i specifickým prostředím podhůří Bílých Karpat a slovenského příhraničí, které vstupovaly do denních aktivit místních obyvatel. Dopady lze sledovat především v horňáckém nářečí, v tradicích folkloru a řemesel, která se odrážejí v odívání či lidovém stavitelství.

Příroda,
kultura
a historie Horňácka

 (video cca. 11min)

Na Horňácku my sa máme ... 

Drsný kraj, krásná příroda, úžasní lidé, zvyky, které dodržujeme dodnes! Nenajdete tu hrady a zámky ani davy turistů. Zato tu najdete klid, prostor pro zpomalení a kvalitní čas strávený s rodinou a přáteli. Vychutnejte si malou ochutnávku toho, jak se u nás žije: 

Obce Horňácka

userfiles-image-obce-hruba-vrbka-IMG_6173.jpeg

Hrubá Vrbka

tvoří spolu s Malou Vrbkou a Kuželovem kompaktní prostor jihozápadní části Horňácka. Obec bývá v regionálním slangu zvaná též Velká – z původního německého z původního německého názvu Gross Wrbka.

userfiles-image-obce-lipov-lipov_fasanek.jpg

Lipov

se rozléhá po obou stranách řeky Veličky v západní části horňáckého mikroregionu. Je tradiční vinařskou obcí s více něž 200 ha vinic a 50 ha ovocných sadů. Četné jsou zde kulturní události spojené s folklórem.

userfiles-image-obce-nova-lhota-IMG_9934_upr.jpg

Nová Lhota

se nachází na východě mikroregionu Horňácko při slovenských hranicích a celé její území spadá do CHKO Bílé Karpaty. S nadmořskou výškou 484 m je nejvýše položenou obcí Horňácka i Jihomoravského kraje.

userfiles-image-obce-javornik-DSCF0092.jpeg

Javorník

je vstupní branou do CHKO Bílé Karpaty. V okolí obce Javorník se nacházejí unikátní lesy pralesovitého charakteru a komplex květnatých luk. cennými stavbami a kulturními památkami jsou chalupy v části zvané Kopánky

userfiles-image-obce-louka-Louka 10.jpeg

Louka

je považována za vůbec nejstarší obec Horňácka, první zmínka o ní je datována  do roku 1046. Procházela tudy obchodní cesta mezi Čechami a Uhrami a předpokládá se , že sídlo sloužilo jako strážný bod, kde se vybíralo mýtné.

userfiles-image-obce-suchov-K1600_P1050270.jpeg

Suchov

je liniovou obcí malebně se svažující po úpatí Bílých Karpat směrem na Blatničku. Je tvořena jednou relativně strmou ulicí linoucí se po mírně klenutém hřebeni mezi dvěma potoky. Celé území spadá do CHKO Bílé Karpaty.

userfiles-image-obce-kuzelov-Kuželov_mlýn 9.jpeg

Kuželov

„Větrný mlýn Kuželov“, stojící nad obcí je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Součástí expozice jsou ukázky horňáckého bydlení a místního způsobu malovýrobního hospodaření.

userfiles-image-obce-mala-vrbka-mala-vrbka_FIN.jpg

Malá Vrbka

je se 186 obyvateli nejmenší obcí Horňácka. Tvoří vstupní branu na Vojšické orchidejové louky a NPR Čertoryje, což je hlavní atraktivita obce pro široké okolí i za hranicemi horňáckého mikroregionu.

userfiles-image-obce-velka-nad-velickou-IMG_4886.jpeg

Velká nad Veličkou

se nachází přímo v Horňácka – je střediskem kultury, služeb, zaměstnanosti i obchodu. Coby centrum národopisné oblasti Slováckého Horňácka poskytuje zázemí několika tradičním stavbám s lidovým dekorem z 18. a 19. století.

_MG_9373_edited.jpg

Tipy na výlety v okolí

  • CHKO Bílé Karpaty – Výlet na Velkú Javorinu

  • Národní přírodní rezervace Čertoryje nad Malou Vrbkou

  • Rozhledny Travičná a Holý vrch u Radějova

  • Salaš Travičná (turistický výletní areál)

  • Rozhledna Radošov nad Hroznovou Lhotou (rozhledna ve tvaru číše vína)

  • Blatnice pod sv. Antonínkem – poutní místo

  • Rodný dům a pravoslavný monastýr sv. Gorazda v Hrubé Vrbce (vlastním jménem Matěj Pavlík, byl popraven za heydrichiády za skrývání atentátníků v pravoslavném  kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze)

  • Horňácká farma v Hrubé Vrbce (zvířata, atrakce pro děti, ekologické zemědělství)

  • Skanzen Strážnice

  • Baťův kanál

bottom of page